İran’dan ABD’ye tepki: Güçlü yanıt veririz

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesinin savaş başlatma niyetinde olmadığını ancak herhangi bir “zorbalığa” güçlü bir şekilde yanıt vereceklerini söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Reisi, Basra Körfezi kıyısındaki Hürmüzgan eyaletini ziyareti sırasında halka hitap etti.

ABD ile son günlerde artan gerilime değinen Reisi, “Savaş başlatmayacağız ama zalim bir ülke veya güç herhangi bir zorbalık yapmak isterse İran onlara güçlü bir cevap verecektir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne 28 Ocak’ta kamikaze insansız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırıda 3 ABD askeri ölmüş, 40’ın üzerinde asker de yaralanmıştı. Başta Başkan Joe Biden olmak üzere ABD’li yetkililer, saldırıdan İran destekli grupları sorumlu tutmuş, ABD’nin seçeceği bir zaman ve yerde saldırıya karşılık verileceğini belirtmişti.

İran, söz konusu saldırıyla bağlantılı olduğu iddialarını reddederek “Bölgedeki direniş güçleri karar ve eylemlerinde İran’dan talimat almıyor.” ifadesini kullanmıştı.

Şİİ MİLİSLER: SALDIRILARI SÜRDÜRECEĞİZ

Bu arada Irak’taki İran destekli Şii milis grubu Nuceba Hareketi, ABD hedeflerine yönelik saldırılarının süreceğini açıkladı.

Nuceba Hareketi lideri Akram Kaabi, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “Daha önce de söylemiştik, Gazze’ye operasyonlar durmadıkça ve işgalci Amerika Irak’tan çekilmedikçe operasyonlarımızı durdurmayacağız.” ifadelerini kullandı.

ABD’ye karşı “operasyonlarını” askıya alan Ketaib Hizbullah’a da çağrı yapan Kaabi, söz konusu grubun “operasyonlarına” geri dönmesini beklediklerini kaydetti.

Irak’ta Şii milis gücü Ketaib Hizbullah, 30 Ocak’ta ABD güçlerine karşı askeri operasyonlarını askıya aldığını duyurmuştu. Ketaib Hizbullah, Nuceba Hareketi ve Seyyidu’ş Şuheda isimli milis grupların içinde yer aldığı “Irak’ta İslam Direnişi” adlı grup zaman zaman ABD hedeflerine saldırılar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x