Irak’tan ABD’ye tepki: Egemenlik ihlali

Irak Başbakanlık Askeri Sözcüsü General Yahya Resul, ABD’nin Bağdat’ta Şii milis gücü Haşdi Şabi çatısı altında bulunan Ketaib Hizbullah’a bağlı komutanlardan Abu Bakır es-Saadi’yi hedef aldığı hava saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Amerikan güçleri, başkent Bağdat’ta yerleşim yerlerinden olan bir semtin ortasına sorumsuzca hava saldırısı düzenleyerek net bir suikast operasyonu gerçekleştirdi.” değerlendirmesinde bulunan Resul, bunun “karşılıklı anlaşmaları ve ikili diyaloğun başlamasını baltalayacak, sivillerin hayatları ve uluslararası hukuku umursamayan bir tavır” olduğunu ifade etti.

Yahya Resul, açıklamasında şunları kaydetti:
“Amerika, saldırı düzenleyerek sivil barışı tehdit ediyor, Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor ve halkımızın hayatını küçümseyip tehlikeye atıyor. En tehlikelisi de uluslararası koalisyonun topraklarımızda bulunma nedeni ve amacından sapmış durumda. Bu da hükümeti Irak’ın istikrarsızlığının faktörü haline gelen ve Irak’ı çatışma çemberine dönüştürmek isteyen koalisyon güçlerinin görevini sonlandırmaya itiyor. Silahlı kuvvetlerimiz, Irak halkının ve Irak topraklarının güvenliğinin her türlü tehditten korunmasına karşı anayasal görev ve yükümlülüklerini yerine getirebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x