Dev Kripto Para Borsasından SEC’e Suçlama: Kaprisli!

ABD kripto para borsası Coinbase, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı dava açtı ve kurumu sektörün gözetimini açıklığa kavuşturmak için kuralları uyarlamayı reddetme konusunda keyfi ve kaprisli davranmakla suçladı. Bu dava, SEC’in şirketin kural koymaya yönelik resmi dilekçesini reddetmesine bir yanıt olup, yine kripto düzenlemesinin geleceği için mahkemelerin önünde önemli bir soru ortaya koyuyor.

Coinbase, kripto para konusunda SEC’i suçladı

Coinbase Inc. (COIN), Pazartesi günü ABD Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesinde yapılan bir başvuruya göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu, şirketin kripto kurallarına ilişkin resmi dilekçesini reddederken yasayı görmezden gelmekle suçladı. Coinbase avukatları, menkul kıymetler düzenleyicisinin kripto varlıklar üzerinde yetki iddia ederken keyfi ve kaprisli davrandığını, aynı zamanda bu varlıklara nasıl davranılması gerektiğine dair yeni düzenlemeler yazmayı reddettiğini savunuyor.

Şirket, davasının açılış özetinde bunun yerine ajansın dijital varlıklar üzerindeki denetimini yaptırım eylemleri yoluyla yönlendirdiğini öne sürdü. SEC Aralık ayında Coinbase dilekçesini reddettiğinde, borsanın avukatları da neden kriptoya özel düzenlemeler yazmayacağına dair pek bir açıklama sunmadığını savunuyor. Kurumu Coinbase dilekçesini reddettiğinde bir açıklama yapan SEC Başkanı Gary Gensler, düzenleyicinin sektörün istediği kurallar olmasa bile kripto kuralları üzerinde çalıştığını ve “komisyonun takdir yetkisini korumanın önemli olduğunu” savundu.

Hukuk sorumlusu açıklama yaptı

Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, Pazartesi günü X’te SEC’in halka bir açıklama ve yetkilerini nasıl kullandığı konusunda fikir verme şansı borçlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Eğer geri dönüp SEC’in baştan savma reddini okursanız, eylemsizliğinin gerçek nedenini bulmakta zorlanacağız.” dedi. Şirketin davası bu cevaba zorlamayı amaçlıyor. Şirket özetinde şöyle yazdı:

SEC, endüstrinin uygulanamaz, uygunsuz ve halen gelişmekte olan menkul kıymetler hukuku gerekliliklerine uymasını veya Coinbase dahil olmak üzere şu anda yaptırım eylemleriyle karşı karşıya olan birçok şirkete katılmasını talep ediyor. Yine de SEC, istikrarlı standartlar belirlemek için gereken kural koymayı, bu alakasız gereksinimlere uymanın mümkün olduğuna nasıl inandığını göstermeyi ve bunu yapmak için bir yol sağlamayı reddediyor.

Kripto alanında düzenleyici gidişatı

Bu haftaki en son yasal zorluk, düzenleyicinin kriptoyu düzgün bir şekilde düzenlemede başarısız olduğunu iddia etse de, bu durum Coinbase’in SEC ile olan ve sonunda ABD menkul kıymetler kanunu kapsamında kripto borsalarına yönelik muamelenin gidişatını yönlendirmeye yardımcı olabilecek destansı mahkeme kavgasıyla doğrudan bağlantılı değil. Bu durumda SEC, Coinbase’i kayıtsız kripto menkul kıymetleri listeleyen kayıtsız bir borsayı yasadışı olarak çalıştırmakla suçladı.

Anlaşmazlıkların ortak noktalarından biri, SEC’in, kurumun yaptırım eylemlerinde sunduğu açıklamaların dışında, bir kripto menkul kıymeti neyin oluşturduğunu resmi olarak tanımlama konusundaki isteksizliğidir. Bu soru, SEC’in halihazırda kripto politikası oluşturduğunun kanıtı olarak sunduğu kripto kural oluşturma çabalarının hiçbirinde yanıtlanmadı. Ajans, olası mahkeme zorluklarından sağ çıkmaları durumunda sektörün iş yapma şekli üzerinde dramatik etkiler yaratabilecek birkaç önemli kural üzerinde çalışıyor.

Bu kurallar arasında, SEC’in kripto platformlarında bağlantı kurmak için borsa tanımını elden geçirme ve yatırım danışmanlarının müşterilerinin kriptolarını park etmek için sözde nitelikli saklayıcılar kullanmasını zorunlu kılma önerileri ve yakın zamanda bayi tanımını genişletmek için tamamladığı bir kural yer alıyor.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x