Oynamadan kazanmak

Mouandilmadji, ev sahibi takımın forvet oyuncusu değil mi? Böylesi gol yollarındaki etkili kramponlara pranga vuracaksınız, onun gölgesi olacaksınız. Attığı beraberlik golü yarım vole, olağanüstü bir vuruş tekniği… Gözünüzden kaçırdığız anda fatura ağır olur, beyler…
Eee peki siz, Beşiktaş’ın stoperleri, ne iş yaparsınız? Adam dönerek, yarım voleyle şahane bir gol atıyor, size seyretmek düşüyor. Colley, savunmadaki görevini eksik de yapsa, attığı golle Kartal’ı üç puana taşıyan isim oldu. Çok da eleştirmenin anlamı yok!
***
Cenk Tosun yılların golcüsü, tecrübesi… Penaltı atışında o köşeyi bulacağını, bırakın Okan, ben bile tahmin ettim. Neyse ki, ikinci vuruşla penaltıyı tamamladı, kendini affettirdi. Oyunda kaldığı süre içinde kanatta oynamasına karşın, onu penaltı pozisyonunda gördük, hepsi o kadar!
***
Biliyoruz ki, Kartal Yuvası Ümraniye adeta revire döndü… Biri düzeliyor, biri sakatlanıyor. Rıza Çalımbay ve ekibi handikaplarla boğuşuyor. Takım içinde güvendiği kramponlar yok değil, gelin görün ki güvendiği dağlara kar yağdı dün… Örneğin Gedson… Çabuk, ancak bu özelliğini maalesef son haftalarda öne çıkaramıyor, oyunu rakip alana yıkamıyor, topla drinlinglerde adam eksiltemiyor, top kayıpları da cabası! Tek artısı, Colley’e kritik bir dakikada galibiyet golünün asistini yapması… Nazar mı değdi ne arkadaşa?
***
Kuşkusuz siyah – beyazlı oyuncular iyi niyetli, ancak üç puan için bu faktör yetmiyor. Kartal vites yükseltemiyor, tempoyu bir kenara bırakın, rakibe baskı yapamıyor. O öldürücü pas trafiğinin bir hayli uzağında, üretimden oldukça yoksun… Koca doksan dakikada aklımızda kalan iki gol ve Amir’in uzaktan Okan’ın kornere tokatlığı şut kaldı, varın gerisini siz düşünün!
***
Bu oyunda bir benzetme vardır, “Oynamadan kazanmak” diye… Valla kimse alınmasın ama bu Kartal’ın dünkü oyunuyla müthiş örtüşüyor. Rıza Çalımbay, bu işin içinde yoğrulmuş, öyle ‘pes’ kelimesi onun lugatında yok. Biliyorum ki, Rıza hoca Ümraniye’de işi zor, ama zoru sever, Ümraniye’yi toparlar. Kartal’ı devre arası takviyelerle zirve yarışına ortak eder.
Şöyle maça bakıyorum, Mert’in yanı sıra göze batan ve mücadeleyi elden bırakmayan bir tek Amir var. Aboubakar sakatlıktan yeni çıktı, sahalara dönüş yaptı, Kartal’ın ayağa kalkmasında en büyük kozu siyahi oyuncudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x